Genshin Impact

Miłośnicy gier wideo z gatunku niezbyt skomplikowanego RPG łączonego z dynamiczną akcją, takich jak legendarne Diablo 2, nie mają zbyt wielu atrakcyjnych opcji do wyboru. Ale jeśli nie musisz ograniczać się do wyłącznie takiej tematyki i specyfiki gier, a jesteś otwarty na pewne odstępstwa od kanonu, to jednym z tytułów, które powinny Cię zainteresować, jest gra zatytułowana Genshin Impact. Dzisiaj zaprezentujemy Ci ją bliżej, bo naprawdę warto!

Co warto wiedzieć na temat gry Genshin Impact?

Genshin Impact jest tytułem gry wideo wypuszczonej na rynek przez chińską firmę programistyczną MiHoYo w 2020 roku. Jest to gra wydana w trybie Free to Play, co oznacza, że jest po prostu darmowa. Na chwilę obecną nie oferuje ona trybu dla pojedynczego gracza, zamiast tego jest wyłącznie grą typu online multiplayer i pozwala grać jednocześnie czterem graczom w ramach tej samej sesji opartej na tej samej fabule.

W odróżnieniu od wielu innych gier tego typu tutaj jednak fabuła jest dość liniowa, co oznacza, że po zapisaniu stanu gry i powrocie do niej, każdy gracz zaczyna dokładnie od tego samego miejsca, w którym zakończył poprzednią sesję. Jest to rozwiązanie zupełnie inne od zastosowanego na przykład przez firmę Rockstar Games w jej największych hitach takich jak:

  • Seria GTA;
  • Grand Theft Auto Online;
  • Red Dead Redemption 2;
  • Red Dead Redemption Online.

W tych grach gracz po powrocie do gry znajduje się w neutralnym punkcie, z którego dopiero może udać się na wykonanie dowolnie wybranej przez siebie misji.

Takie rozwiązanie ma naturalnie swoje ogromne zalety, ale także i wady. Zalety wydają się dość oczywiste — zaraz po uruchomieniu gry i wczytaniu zapisanego wcześniej stanu od razu trafiasz w samo centrum wydarzeń dokładnie tam, gdzie zakończyłeś poprzednią grę. Wady natomiast polegają na tym, że w przypadku niektórych sytuacji i misji do kontynuacji rozgrywki niezbędna będzie obecność co najmniej tej samej liczby graczy, która brała udział w grze w momencie zapisania poprzedniego jej stanu. Oczywiście tego typu sytuacje zdarzają się jedynie sporadycznie, bo Genshin Impact została zaprojektowana tak, by jak najlepiej omijać tego typu pułapki.

O czym jest gra Genshin Impact?

Producenci oficjalnie przyznają się do inspiracji znanym tytułem  The Legend of Zelda: Breath of the Wild — co akurat nie jest niczym złym, jako że produkcja ta także była doskonałą grą wideo. Fabuła gry opiera się na otwartym środowisku zbudowanym o fikcyjną krainę Teyvat. Jeden z mieszkańców tej krainy (sterowany przez gracza) okazuje się wysłannikiem bogów, którym nie podobają się czyny ludzi w Teyvat. Gracz musi skompletować zespół swoich pomocników, którzy dysponują różnymi umiejętnościami i następnie wyruszają na eksplorację świata gry, posługując się różnego rodzaju orężem oraz umiejętnościami magicznymi.

Ogólnie rzecz biorąc, Genshin Impact wygląda naprawdę znakomicie, jako że jej twórcy postawili na umiejętne połączenie stylistyki anime z elementami chińskiej, japońskiej i ogólnie rzecz biorąc dalekowschodniej kultury. Mamy więc tutaj krainę fantasy, ale z wyraźnymi odniesieniami do kultury popularnej, współczesnych motywów, osiągnięć cywilizacyjnych i wielu innych oryginalnych aspektów. W miarę podążania przez krainę Teyvat gracz będzie miał możliwość odwiedzania mrocznych, gotyckich fortec, oryginalnych ruin cywilizacji opartej o wysoko rozwiniętą technologię, przepięknych ogrodów kwiatowych i sadów typowych dla feudalnej Japonii, czy też wielu innych obszarów.

Jednocześnie na uwagę zasługuje mechanika gry, która pomimo pozornej prostoty jest bardzo rozbudowanym rozwiązaniem znanych z wielu popularnych gier RPG. Wprawdzie podstawą gry są dynamiczne starcia z różnego rodzaju przeciwnikami (głównie magicznymi stworzeniami), ale jednocześnie istotną rolę odgrywa skrupulatne planowanie działań. Oczywiście w grze typu RPG nie mogło zabraknąć także rozwoju postaci — w tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z naprawdę sporymi możliwościami.

Ogólnie rzecz biorąc, gracz za wykonywanie różnych zadań i zwycięstwa w walkach zyskuje punkty doświadczenia, które następnie można przeznaczyć na „wykup” lepszych statystyk lub umiejętności. Ponadto postać gracza zbiera także różnego rodzaju kosztowności, które służą do zakupu lepszego wyposażenia. A same wyposażenia, jak bronie i akcesoria dodatkowe można także znaleźć podczas rozgrywki lub zabrać pokonanemu przeciwnikowi.

Sama gra Genshin Impact zbiera od momentu wypuszczenia na rynek niezwykle entuzjastyczne opinie z uwagi na wysoką jakość wykonania, wspaniałą grywalność, wciągającą fabułę i znakomite rozwiązania trybu multiplayer, dzięki czemu każdy z graczy może czuć się pełnowartościowym członkiem znakomicie funkcjonującego zespołu. Ta ostatnia cecha zresztą powoduje, że Genshin Impact kryje w sobie ogromny potencjał związany z rywalizacją e-sportową. W chwili obecnej gra ta nie zawiera żadnych mechanizmów pozwalających choćby na interakcję z innymi grupami graczy, ale według nieoficjalnych doniesień, firma MiHoYo pracuje nad tego typu rozwiązaniami.

Jedyne nieco krytyczne uwagi dotyczą zastosowanej w grze metody monetyzacji opartej o japoński system loteryjny o nazwie gacha (wykorzystujący automaty hazardowe online i mający dla Europejczyków nieco trudne do przyswojenia sobie zasady), niemniej jednak jest to element opcjonalny, z którego wcale nie musimy korzystać, by móc cieszyć się rozgrywką.